2018 Service Recognition Program Recipients

The university congratulates the following 2018 Service Recognition Program recipients. These 776 employees have dedicated more than 14,400 years of service to Virginia Tech.

Browse or search this list. Use the search box to search for a specific name or use the arrows at the top of each column to search alphabetically. 

Last Name First Name Office/Department Years of Service
Abaye Azenegashe Department of Crop and Soil Environmental Science 25
Abrahams Alan Department of Business Information Technology 10
Achenie Luke Department of Chemical Engineering 10
Acord Ted Facilities Department Power Plant Operations 10
Acton Julia Undergraduate Advising 40
Adams Sharrika Office of Equity and Accessibility 15
Agee Ellen School of Education 15
Akers Bonnie SECL Administration 40
Albert Candice CNRE Administration and Finance 10
Alderman Janet Undergraduate Admissions 25
Alexander Kathleen Department of Fish and Wildlife Conservation 10
Alexander Michael School of Education 45
Allen Joseph Facilities Department Buildings and Grounds 10
Allen Sabrina Department of Crop and Soil Environmental Science 25
Allnutt Robin Department of English 15
Altizer Shirley Facilities Department Custodial Services 25
Anderson Betty Global Education Office 10
Anderson Faye VCE Fluvanna County 20
Anderson Susan Department of Mathematics 35
Aning Alexander Department of Materials Science and Engineering 25
Arav Nahum Department of Physics 10
Athanas Peter Department of Electrical and Computer Engineering 25
Atkins Timothy Facilities Department Buildings and Grounds 10
Atwater Lori Continuing and Professional Education Operating 20
Austin Elisabeth Department of Modern and Classical Languages and Literatures 10
Austin Cheryl VCE Central District Office 20
Averill Jennifer Office of the Dean - Veterinary Medicine 10
Axsom Danny Department of Psychology 30
Ayers Brenda Facilities Department Custodial Services 10
Back Donald Language and Culture Institute 10
Baker Joseph Department of Electrical and Computer Engineering 10
Baker Victoria School of Education 10
Baker Phyllis Equine Medical Ancillary 10
Baker Scott VCE Bedford County 20
Baker Stephanie VTTI Vulnerable Road User Safety 20
Ball Melissa Air Transportation Services 10
Ball Sheryl Department of Economics 25
Ball Robin Facilities Department Human Resources 30
Bandy Deborah Dining Services West End Market 10
Barkhi Reza Department of Accounting and Information Systems 20
Barnes Laquita VCE Floyd County 30
Barnette Noah Department of Computer Science 30
Barrett Jennifer Large Animal Clinical Sciences 10
Barrett Scott Department of Forest Resources Environmental Conservation 15
Barrow Brandy Virginia Tech Athletic Fund 10
Barrow, Jr. Mark Department of History 25
Barry Fredrick Schiffert Health Center 10
Barts Stephen VCE Pittsylvania County 10
Barwick Rosanne Equine Medical Ancillary 15
Bassaganya-Riera Josep Biocomplexity Institute NIMML 15
Baxter Jeffrey VTTI Administrative 15
Beasley Jonathan Sponsored Programs 10
Belanger France Department of Accounting and Information Systems 20
Belay Ginger Sponsored Programs 10
Belcher Jenene Office of University Registrar 15
Benson Mark Human Development 30
Berry Lori Department of Mathematics 20
Betzel Cathye Cook Counseling Services Auxiliary 20
Billingsley Bonnie School of Education 30
Bird Deborah Reynolds Homestead AREC 10
Bishop Kevin Office of the Dean - Business 10
Bishop Dawn Office of the Dean - Engineering 20
Biyashev Ruslan Department of Crop and Soil Environmental Science 25
Blanc Lori Department of Biological Sciences 10
Blanco Myra VTTI Policy Group 20
Bland Misty Interdisciplinary Center Applied Math 15
Blankenship Randy Facilities Department Buildings and Grounds 20
Blankenship John VCE Tazewell County 25
Bloomer Elisabeth Department of English 25
Boggs Cheryl The Inn at VT and Skelton Conference Center 10
Boggs Jamie Vice President Information Technology Administration 15
Boles Deborah VT Carilion Research Institute 15
Boling Christine Dining Services Administration 30
Bolling Jeffrey Telecommunications Auxiliary 20
Bolling Karen University Treasurer Administration 20
Bond Brian Department of Sustainable Biomaterials 15
Boothe Lisa Career and Professional Development Auxiliary 30
Borgoltz Aurelien Department of Aerospace and Ocean Engineering 10
Borkowski Dominik Biocomplexity Institute Operations 15
Bourdon Terri Department of Mathematics 40
Boyd Greer University Treasurer Administration 15
Boyd Jennifer Facilities Engineering Operations 25
Bradford Libby Department of Computer Science 20
Breeding Stephanie University Scholarships and Financial Aid 20
Breen John Facilities Department Buildings and Grounds 10
Bremner Eric Athletic Department 10
Brooks Wynse Department of Crop and Soil Environmental Science 25
Broome Stuart Telecommunications Auxiliary 30
Brown Dawn University Scholarships and Financial Aid 15
Brown Byron University Libraries 20
Bruce Franklin Department of Agricultural and Applied Economics 20
Bryant Helen Copying Centers 20
Buehlmann Urs Department of Sustainable Biomaterials 10
Buhrdorf Jacqueline IT Management 10
Bunn Travis VCE Patrick County 10
Burchett Amy Office of the Dean - Veterinary Medicine 10
Bush Elizabeth Department of Plant Pathology, Physiology and Weed Science 15
Byrd Kimberly (Lynn) Research and Interdisciplinary Program 15
Calasanti Toni Department of Sociology 30
Camacho Dawn HR Operations 15
Camm Kevin VCE City of Lynchburg 10
Capaldo Stephen Legal Counsel 10
Carlson Kevin Office of the Dean - Business 20
Carpenter Michael Academic Applications 15
Carroll James Facilities Department Buildings and Grounds 15
Carter Kathy Athletic Department 25
Casali John Department of Industrial and Systems Engineering 35
Chaffin Kayla Department of Biomedical Engineering and Mechanics 15
Chamberlin Nathan IT Database Administrator 10
Charles Richard Department of Computer Science 10
Chase Ryan Hume Center 15
Chen Ing Ray Department of Computer Science 20
Chermak John Department of Geosciences 10
Chinn David Student Affairs AVP Administration 10
Christian Mary CALS Administration 10
Chumbley Paul Department of Horticulture 10
Chung Myungsuk Department of Mathematics 10
Clayton Ella The Inn at VT and Skelton Conference Center 10
Claytor David Facilities Department Buildings and Grounds 10
Clem Nicole VCE Page County 10
Clemons Thomas Dining Services West End Market 15
Clevenger Jennifer International Programs 10
Cline Maryann Veterinary Medicine Clinical Services 10
Colaianne Anthony Department of English 40
Cole Andrew Telecommunications Auxiliary 10
Coley Deborah Vet Med Research and Graduate Studies 25
Collins Steven Facilities Department Quarry 15
Collins Charles SECL Administration 15
Collins Jeffery Recreational Sports Auxiliary 20
Collins Michelle Athletic Department 25
Compton Allen Facilities Department Buildings and Grounds 20
Conner Donald Environmental Health and Safety 25
Connor Jeffrey Department of Engineering Education 20
Conrad Kirsten VCE Arlington County 10
Cooper Patricia University Libraries 20
Cortes Mario School of Architecture and Design 30
Couch, Sr. Jon Department of Aerospace and Ocean Engineering 10
Covey Daniel Facilities Department Buildings and Grounds 10
Cox Heather Department of Human Nutrition, Foods, and Exercise 10
Crawford Cynthia University Academic Advising Center 40
Cregger Patricia Academic Applications 30
Crews Janet VCE Amelia County 30
Crigger Michelle VTTI Administrative 15
Criner Darrin Student Affairs AVP Administration 10
Cromer Holly Department of Hospitality and Tourism Management 10
Crotts David Strategic Initiatives and Business Analysis 10
Curfiss Aaron Facilities Department Capital Construction and Renovation 10
Currin John Large Animal Clinical Sciences 20
Czamanske Michelle Department of Materials Science and Engineering 15
Dalton Glenda Business Services Finance and Administration 10
Daniel Gregory Dean of College of Veterinary Medicine 10
Daniel Martin HR Strategic Engagement 25
Darden Melanie Department of Computer Science 15
Datz Giselle School of Public and International Affairs 10
Davis George Department of Agricultural and Applied Economics 10
Davis Sandra Dining Services Administration 30
Dawson Laura Equine Medical Ancillary 10
Day Leslie School of Public and International Affairs 10
DeLeon Alma VCE City of Petersburg 20
DePauw Karen Dean of Graduate School 15
Dietrich Andrea Department of Civil and Environmental Engineering 30
Dingus Thomas VTTI Administrative 25
Doan Patrick School of Architecture and Design 10
Dodd Denise Department of Entomology 20
Donahue Janet Department of Biochemistry 25
Doolittle Peter School of Education 20
Dove Shirley Student Affairs AVP Administration 15
Dove Shannon Global Education Office 30
Dove Karen Department of Biochemistry 40
Du Jianhe VTTI Sustainable Mobility 10
Ducker William Department of Chemical Engineering 20
Dudding Sharon Licensing and Trademark Administration 20
Dudding Carolyne ROTC Navy 45
Duncan Angela VCE Dinwiddie County 10
Duncan Darlene Office of Academic Affairs 10
Duncan Shaun Facilities Department Mechanical Utilities 10
Duncan Alison Department of Dairy Science 15
Dunson James Department of Geosciences 20
Eanes Daniel Department of Biochemistry 20
Easterling William Department of Civil and Environmental Engineering 30
Easterwood Cintia Department of Accounting and Information Systems 25
Easterwood John Department of Finance, Insurance and Business Law 25
Eaton Renee Department of Human Nutrition, Foods, and Exercise 10
Echols Catherine Schiffert Health Center 20
Edwards Marc Department of Civil and Environmental Engineering 20
Efird Robert Department of Modern and Classical Languages and Literatures 10
Eick Matthew Department of Crop and Soil Environmental Science 20
Eifert Joseph Department of Food Science and Technology 20
Elgart Alexander Department of Mathematics 10
Ellerbrock Michael Department of Agricultural and Applied Sciences 25
Elliott Stuart Facilities Department Buildings and Grounds 15
Ellis Kim Office of University Development 10
Ellis Ernest Tidewater AREC 15
Elward Alison Veterinary Medicine Advancement 25
Epps Douglas Facilities Department Buildings and Grounds 10
Ervine Michelle Business Applications and Integration Services 10
Eska Charlene Department of English 10
Espinoza Juan Enrollment and Degree Management 10
Evans Sharon Schiffert Health Center 30
Everhart April University Controller Operating 10
Falck John Fleet Services 10
Fan Weiguo Department of Accounting and Information Systems 15
Fansler Gregory Alumni Relations 10
Farkas Diana Department of Materials Science and Engineering 35
Farmer Julie Office of Vice President for Advancement 20
Farmer Douglas Facilities Department Buildings and Grounds 30
Farrar Kenneth Geospatial Information Systems and Plans Library 40
Farrier Paul Athletic Department 10
Fawkes Heather School of Public and International Affairs 10
Ferguson Norman Technology-enhanced Learning and Online Strategies 10
Ferrell Stacy Veterinary Medicine Clinical Services 10
Finn Mary University Libraries 15
Finney Jack Faculty Affairs 30
Fisher Patricia Department of Apparel, Housing and Resource Management 10
Fisher Richard Facilities Department Buildings and Grounds 30
Fitzgerald Cecil Sponsored Programs 10
Fleeman Cheri Facilities Department Custodial Services 10
Fleeman Tina Facilities Department Custodial Services 10
Flinchum Carolyn Undergraduate Admissions 45
Flint Alec Department of Civil and Environmental Engineering 15
Flint Kathleen SECL Administration 20
Flintsch Gerardo Department of Civil and Environmental Engineering 20
Forbes J. P. User Engagement 35
Fowler Virginia Department of English 40
Franklin Judith Veterinary Medicine Teaching Hospital 15
Frazier Charles Department of Sustainable Biomaterials 25
Frieben Joseph Cook Counseling Services Auxiliary 10
Fuller Leslie Systems Administration 30
Furrow Karolee Veterinary Medicine Clinical Services 20
Fuselier Annabelle Business Services Finance and Administration 15
Gabbert Joseph The Inn at VT and Skelton Conference Center 20
Gallagher Daniel Department of Civil and Environmental Engineering 30
Gallemore Thomas Police Department 15
Gallimore Allison Veterinary Medicine Clinical Services 10
Gallimore Tamela School of Architecture and Design 25
Gardner Thomas Department of English 35
Gebremariam Gebremeskel Department of Economics 10
Gelbert Craig Dining Services Administration 10
Gilham David Center for Power Electronic Systems 10
Gillespie Sean Telecommunications Auxiliary 20
Gilmore Melanie Department of Electrical and Computer Engineering 20
Gilmore Eric Technology-enhanced Learning and Online Strategies 20
Giovanni Nikki Department of English 30
Gland Amanda Export and Secure Research Compliance 20
Glasson George School of Education 30
Glenn Trijntje (Laurel) VTTI Truck and Bus Safety 10
Glick Alan Recreational Sports Auxiliary 30
Gnyawali Devi Department of Management 20
Goad Nancy Department of Electrical and Computer Engineering 10
Good Ciji Alumni Relations 10
Good Laurie Department of Chemistry 30
Goodman Joseph Outreach Information Services 10
Gordon Nannette Office of University Registrar 10
Graham Terry VCE Spotsylvania County 10
Granata Linda Department of Food Science and Technology 10
Grant Jason Department of Agricultural and Applied Economics 10
Gravely Lewis Facilities Department Engineering Operations 25
Gray Karey University Controller Operating 15
Green William School of Architecture and Design 25
Gregg Cynthia VCE Brunswick County 20
Gregg Michael Department of Engineering Education 25
Gregory Steven VTTI Administrative 15
Gruber Nancy Engagement 25
Gugercin Sarah Department of Horticulture 10
Guo Feng Department of Statistics 10
Gusler Drema Facilities Department Custodial Services 20
Haas Carola Department of Fish and Wildlife Conservation 25
Hagen Susan Department of Mathematics 25
Hajj Muhammad Department of Biomedical Engineering and Mechanics 25
Hale, III Richard Facilities Department Power Plant Operations 15
Hall Kimberly Facilities Department Custodial Services 20
Hamblin Alice Sponsored Programs 35
Hamilton Ernest Facilities Department Custodial Services 10
Hankey Jonathan VTTI Research and Development 20
Hardy Warren Department of Mechanical Engineering 10
Hardy Daniel Police Department 15
Harich Kim Department of Biochemistry 45
Harris Norma VCE City of Richmond 10
Harris Terri University Treasurer Administration 10
Harris Matthew Telecommunications Auxiliary 20
Harrison Anthony Department of Sociology 15
Harry Debra ROTC Army 35
Hart Matthew Collaborative Computing Solutions 10
Harvey Robert Department of Psychology 30
Hasa Marcela Dining Services Dietrick 10
Hasa Bashkim Dining Services West End Market 15
Hauenstein Neil Department of Psychology 30
Hawley Rhonda Department of Industrial and Systems Engineering 10
Hayes Sandra Facilities Department Custodial Services 10
Hayes Mark Facilities Department Power Plant Operations 10
Hayes Elizabeth Department of Fish and Wildlife Conservation 15
Heath Travis Department of Physics 20
Heath Lenwood Department of Computer Science 30
Hedge Kimberly Department of Political Science 30
Heffron Connie Vet Med Research and Graduate Studies 15
Heflin James Office of the Dean - Science 25
Heinzelmann Waldemar University Treasurer Administration 15
Helm Richard Department of Biochemistry 25
Helms Charles University Treasurer Administration 10
Henao Guerrero Piedad Small Animal Clinical Sciences 10
Henry Tammy VCE Warren County 20
Henshaw Neal University Libraries 10
Herndon Michael Office of Summer and Winter Sessions 20
Herron Dennis University Libraries 15
Higginbotham Brian Facilities Department Power Plant Operations 10
Hill Catherine Department of Mechanical Engineering 25
Hilton Tony Facilities Department Power Plant Operations 10
Hines Thomas Eastern Shore AREC 45
Hinson Kenneth Department of Mathematics 30
Hodge Michael User Engagement 10
Hodges Steven Department of Crop and Soil Environmental Science 15
Hodgson Jennifer Department of Population Health Sciences 10
Hodgson David Large Animal Clinical Sciences 10
Hoeflein Joseph Biocomplexity Institute Operations 10
Hoeschele Ina Biocomplexity Institute Other Research 30
Hogge Margie VCE Lancaster County 25
Holloway Kissleayanic Dining Services Turner Place 10
Holmes Margaret Student Affairs AVP Administration 15
Holt Rengin School of Architecture and Design 35
Homer Kimberley Vice President Information Technology Administration 30
Hopkins William Department of Communication 30
Horton David Tidewater AREC 30
Hou Yiwei Department of Electrical and Computer Engineering 15
Houston Kristen DSA Student Affairs Central Auxiliary 10
Howard Mark Department of Industrial and Systems Engineering 25
Howe John VCE Spotsylvania County 15
Howell Tony Facilities Department Buildings and Grounds 10
Howery Deborah Sponsored Programs 25
Hull Robert Department of Forest Resources Environmental Conservation 25
Humphrey Elaine Military Affairs 15
Hungate, Jr. Nelson University Controller Operating 10
Hunter John Schiffert Health Center 20
Hurst Cynthia VCE Pulaski County 20
Hutson Billy Telecommunications Auxiliary 20
Hypes Robin Office of University Registrar 10
Iliescu Traian Department of Mathematics 15
Imperatore Frank Environmental Health and Safety 20
Ingram, III Henry Human Resources Applications 20
Inzana Thomas Department of Biomedical Sciences and Pathobiology 30
Irvin Hal VT Health Sciences and Technology 10
Iverson Dean VTTI Research and Development 10
Iverson Sondra VTTI Research and Development 10
Jackson David Athletic Department 10
James Tabitha Department of Business Information Technology 15
James Megan Veterinary Medicine Clinical Services 20
Jaszewski Danielle Veterinary Medicine Clinical Services 15
Jenrette Jennifer Biocomplexity Institute Operations 10
Jerrell Scottie VCE Scott County 15
Jessee Denny VCE Russell County 20
Jimmerson Nancy VCE Mecklenburg County 10
Jobst Shelly Continuing and Professional Education Operating 15
Johnson Rumel VCE City of Chesapeake 10
Johnson Kerry Telecommunications Auxiliary 10
Johnson, Jr. Lonnie Southeast District Office 20
Johnston Betty Biocomplexity Institute Operations 10
Jones Danielle VCE City of Suffolk 10
Jones Kelly Department of Fish and Wildlife Conservation 10
Jones Whitney Facilities Department Custodial Services 10
Jones David Department of Sustainable Biomaterials 15
Jones Travis University Controller Operating 15
Jones Edward Southern Piedmont AREC 20
Jones Bruce VCE Appomattox County 20
Jones James School of Architecture and Design 20
Jones Mark Department of Electrical and Computer Engineering 20
Jones Ruth Student Affairs AVP Administration 20
Jones Valerie University Controller Operating 35
Joseph Felix Dining Services Hokie Grill 20
Kadlec Gregory Department of Finance, Insurance and Business Law 25
Kapania Madhu Department of Aerospace and Ocean Engineering 10
Katen Brian School of Architecture and Design 20
Kaufman Eric Department of Agricultural, Leadership, and Community Education 10
Kee Sandra VCE City of James 25
Keffer Philip Department of Animal and Poultry Sciences 45
Kegley, Jr. Neal OOD Operations 15
Keith Chad Facilities Department Buildings and Grounds 15
Keith Dana Department of Fish and Wildlife Conservation 20
Keller Ronald Telecommunications Auxiliary 20
Kelley Joseph Business Applications and Integration Services 35
Kemp Paul Telecommunications Auxiliary 30
Kensler Jonathan Technology-enhanced Learning and Online Strategies 10
Kessler Clyde University Libraries 25
Key Shelly Department of Civil and Environmental Engineering 10
Khan Mahmood Department of Hospitality and Tourism Management 30
Khansa Lara Office of the Dean - Business 10
Kilmer Scott Alson H. Smith, Jr. AREC 25
Kim Mintai School of Architecture and Design 10
Kim Inyoung Department of Statistics 10
Kincade Doris Department of Apparel, Housing and Resource Management 25
Kinder Melanie The Inn at VT and Skelton Conference Center 10
King Scott Department of Geosciences 10
King Chrystal Virginia Tech Electric Service 10
King Neal Department of Sociology 15
King Stacy University Controller Operating 20
Kipps Ricky Facilities Department Buildings and Grounds 40
Klaus Martin Department of Mathematics 35
Kletnieks Carolyn Department of Modern and Classical Languages and Literatures 15
Klock Derek Department of Finance, Insurance and Business Law 10
Kroll Gregory Vice President Information Technology Administration 35
Krupar Ellen University Libraries 20
Kuhn David Department of Food Science and Technology 10
Kuhn Meghan SECL Administration 10
Kulczycki Gregory Department of Computer Science 10
Lacoste Jean Department of Accounting and Information Systems 20
LaFon Heather Athletic Department 15
Lally Catherine Alumni Relations 25
Lambert Phillip VTTI Administrative 10
Langford Vicki Office of University Registrar 10
Lautenschlager Edward Department of English 10
Law Richard Department of Geosciences 30
Lawson Gregory Student Affairs AVP Administration 10
Lawson Gerard School of Education 15
Lawson Sharon Biocomplexity Institute Operations 25
Lawson Laura Sponsored Programs 25
Lawton Mary School of Education 30
Leach John School of Architecture and Design 10
Lee Lori University Libraries 20
Lee Kristin Biocomplexity Institute Operations 30
Lee Fred Department of Electrical and Computer Engineering 40
Leggett James Dining Services Hokie Grill 10
Leinhardt Ted Collaborative Computing Solutions 25
Leman Scott Department of Statistics 10
Leonessa Alexander Department of Mechanical Engineering 10
Leslie Helen VCE Rockbridge County 20
Lester Robin Veterinary Medicine Teaching Hospital 30
Lewis Jakiya VCE City of Hampton 10
Li Jie-Fang Department of Materials Science and Engineering 15
Lindsay David Department of Biomedical Sciences and Pathobiology 20
Lindsey Kieran Center for Leadership in Global Sustainability 10
Ling Erin Department of Biological Systems Engineering 10
Linkous Anthony Student Affairs AVP Administration 35
Link-Owens Christine VTTI Advanced Automotive Research 20
Lipsey Lisa Department of Horticulture 10
Liu Haijie Department of Plant Pathology, Physiology and Weed Science 10
Loar Elizabeth Language and Culture Institute 20
Loehr Nicholas Department of Mathematics 10
Loganathan Usha Department of Biochemistry 10
Lohani Vinod Department of Engineering Education 20
Long John Facilities Department Buildings and Grounds 40
Lovegrove Richard Office of University Relations 25
Lovell Britton Sponsored Programs 10
Lowe Robert Environmental Health and Safety 20
Lowe Kathy Vet Med Research and Graduate Studies 30
Lowe Connie Department of Geosciences 35
Lu Chang-Tien Department of Computer Science 15
Lu Guo Quan Department of Materials Science and Engineering 25
Lucas Rosa University Bursar Operating 10
Luyendijk Jean Hokie Passport Auxiliary 25
Machi Dustin Biocomplexity Institute NDSSL 10
Maddox Lisa Athletic Department 30
Maddux Stephen The Inn at VT and Skelton Conference Center 20
Mahaney Lisa Engagement 10
Makris Melissa Vet Med Research and Graduate Studies 10
Mallory Kelly VCE Madison County 15
Mann Robert Capital Assets and Financial Management 15
Mansi Sattar Department of Finance, Insurance and Business Law 15
Manteghi Majid Department of Electrical and Computer Engineering 10
Marinik Andrew Office of Emergency Management 10
Marshall Jody Multicultural Academic Opportunities Program 10
Mattsson-Coon Christine Office of the Dean - Architecture 15
Maycock Michelle Department of English 10
Maykowskyj Milko Department of Civil and Environmental Engineering 20
Mays Ryan Department of Entomology 10
McAllister Ladecca Dining Services Personal Touch Catering 10
McAvoy Thomas Department of Entomology 40
McClafferty Mark Academic Applications 20
McCoy Brandy Department of Mechanical Engineering 10
McCoy Sarah Office of VP for Operations 10
McCoy Tim Department of Entomology 15
McCroskey Shawn Facilities Department Power Plant Operations 15
McGinty Janice Language and Culture Institute 20
McGlothlin Lester Marlena Department of Engineering Education 10
McGrath Robert School of Performing Arts 10
McGuyer Rodney Facilities Department Buildings and Grounds 40
McKenzie Harold Large Animal Clinical Sciences 20
McMaster Nicole Department of Plant Pathology, Physiology and Weed Science 10
McQuain William Department of Computer Science 30
Medina-Flintsch Alejandra VTTI Infrastructure Safety Systems 20
Meehan Wendy University Scholarships and Financial Aid 10
Meitner Erika Department of English 10
Melton Kimbra Communications Network Services 20
Meneely Patricia Department of Human Development and Family Science 30
Merola Joseph Department of Chemistry 30
Merrix Sandra University Bursar Operating 45
Mesmer Heidi School of Education 10
Metz Nancy Department of English 40
Midkiff Judith Department of Human Nutrition, Foods, and Exercise 30
Miller Michael Parking Services 15
Miller Tony Police Department 15
Miller Leketa Military Affairs 30
Mills Kerri Department of Horticulture 10
Mills, Jr. Bradford Department of Agricultural and Applied Economics 20
Milman-Miller Nyusya Department of Modern and Classical Languages and Literatures 15
Moeller Devon VTTI Data Reduction and Analysis Support 10
Montgomery Sheree GIS and Plans Library 10
Montgomery Eric Police Department 10
Moore Vicky ICTAS-MAAP Initiative 15
Moore Wayne Department of Political Science 25
Moore, III Robert Department of Chemistry 10
Morozov Ivan Biocomplexity Institute Operations 15
Mortimer Michael Center for Leadership in Global Sustainability 15
Moseley Christian Michelle School of Visual Arts 10
Moser Drema Facilities Department Custodial Services 20
Moses Connie ROTC Air Force 20
Mouras Victoria Civil and Environmental Engineering 20
Mullins Donna Office of Dean - Graduate School 15
Mullins Lisa CALS Administration 30
Munsell John Department of Forest Resources Environmental Conservation 10
Myers Sharon University Treasurer Administration 10
Myers Bobbi Office of Emergency Management 20
Myers Brian Technology-enhanced Learning and Online Strategies 20
Nakamoto Kent Office of the Dean - Business 20
Nash Andrea Research Compliance 10
Nease Daniel Air Transportation Services 10
Nelson Amy Department of History 25
Neurauter Michael VTTI Advanced Automotive Research 15
Nickle Mary Office of Academic Affairs 35
Nilsen Erik Department of Biological Sciences 35
Nipper Melissa Department of Biomedical Engineering and Mechanics 10
Noirot Corinne Department of Modern and Classical Languages and Literatures 10
Nolen Nancy School of Education 20
Nordberg Eric Biocomplexity Institute NDSSL 15
Norton, III Anderson Department of Mathematics 10
Nunn Keith Academic Space Management 15
Obenhaus Melissa Career and Professional Development E&G 15
O'Dell Connie University Treasurer Administration 15
Oetjens Vanessa Research Compliance 15
Oetjens William Department of Aerospace and Ocean Engineering 20
Ogejo Jactone Department of Biological Systems Engineering 10
Olson Philip Department of Science, Technology, and Society 10
Opeka Stephen Dining Services Hokie Grill 30
O'Sullivan Michael Dining Services Food Court 10
Palmer, III Milford Police Department 10
Paretti Marie Department of Engineering Education 20
Parker Molly VCE Bath County 10
Parker Timothy Athletic Department 20
Parkhurst James Department of Fish and Wildlife Conservation 25
Parks Hannah Department of Industrial and Systems Engineering 15
Parks-Brisendine Nancy Information Technology Management 20
Parson Rachel Department of Entomology 10
Patton Lydia Department of Philosophy 10
Patton Herbert Department of English 25
Patzig Eileen Department of Science, Technology, and Society 20
Pauley Belinda International Support Services 30
Pease Gail Facilities Department Custodial Services 15
Pelzer Kevin Large Animal Clinical Sciences 30
Perdue Erika Department of Economics 10
Perez Miguel VTTI Data Reduction and Analysis Support 15
Phillips Katherine Department of Biochemistry 25
Piilonen Leo Department of Physics 30
Pinkerton John Department of Finance, Insurance and Business Law 40
Pitman Robert Eastern Virginia AREC 30
Poff Karen VCE Warren County 30
Potter Kenneth School of Education 20
Pratt Gregory Procurement Department 10
Price Linda University Controller Operating 15
Price Teresa Office of the Dean - Science 20
Price William School of Education 35
Price Dreama Department of Biological Sciences 35
Purcell Aaron University Libraries 10
Purwantini Endang Department of Biochemistry 15
Quesenberry Jessica Facilities Department Custodial Services 10
Quesenberry Peggy Department of Apparel, Housing and Resource Management 30
Raboteau Albert Office of University Relations 10
Radcliffe David Department of English 30
Rahman Saifur Advanced Research Institute 40
Rahmes Christopher Business and Management Systems 10
Raines Gary Facilities Department Warehouse 30
Rakes Nancy Continuing and Professional Education Operating 20
Rakha Hesham Department of Civil and Environmental Engineering 20
Raman Sanjay AVP National Capital Region 20
Randel Charles Veterinary Medicine Teaching Hospital 30
Rankin Janet Department of Human Nutrition, Foods, and Exercise 35
Rasmussen Nova Department of Biological Sciences 35
Ratcliff Patricia Residential Mail 20
Rawlings Cara School of Performing Arts 10
Rawlings Kelly Undergraduate Admissions 15
Reece Jaret Police Department 15
Reed Jeffrey Department of Electrical and Computer Engineering 25
Rettig David Student Affairs AVP Administration 20
Reynolds Tamika VCE Patrick County 20
Reynolds Robin User Engagement 20
Reynolds Anita Facilities Department Custodial Services 25
Ribbens Calvin Department of Computer Science 30
Ritenour Virginia Alumni Relations 10
Roach Stephanie Veterinary Medicine Clinical Services 10
Roberts Patricia Veterinary Medicine Teaching Hospital 20
Roberts Edward Department of Forest Resources Environmental Conservation 30
Roberts Angelia Office of Academic Affairs 35
Robertson David Facilities Department Buildings and Grounds 10
Robertson Lori Hampton Roads AREC 15
Robinson Sharon HR Administrative Affairs 15
Robinson Daryl University Libraries 35
Rodgers Patricia Communications Network Services 25
Rogers Kathleen OOD Operations 15
Rohlfs Tania VCE Franklin County 10
Rose Teresa Center for Power Electronic Systems 20
Rossi John Department of Mathematics 35
Rott Hans School of Architecture and Design 40
Rowland Kyle Facilities Department Buildings and Grounds 10
Roy Christopher Department of Aerospace and Ocean Engineering 10
Ruccolo Vanessa Department of English 10
Russell Tina Department of Chemical Engineering 10
Sanders Silas Facilities Department Mechanical Utilities 20
Saville Joi Department of Animal and Poultry Sciences 10
Savla Jyoti Department of Human Development and Family Science 10
Scallorns Joseph Department of English 10
Scarpa-Friedman Angela Department of Psychology 20
Scarratt William Large Animal Clinical Sciences 35
Schmelz Eva Department of Human Nutrition, Foods, and Exercise 10
Schoolfield Sherry Recreational Sports Auxiliary 20
Schubert Robert Office of the Dean - Architecture 40
Schurig Gerhardt Department of Biomedical Sciences and Pathobiology 40
Schwarz Michael Virginia Seafood AREC 20
Scott Carrie Eastern Shore AREC 10
Seniors Paula Department of Sociology 10
Sentelle Margaret University Controller Operating 40
Setareh Mehdi School of Architecture and Design 20
Settlage Julie Large Animal Clinical Sciences 10
Shabanowitz Brian OOD Operations 15
Shaffer Clifford Department of Computer Science 30
Sharma Savita Office of Vice President for Finance 10
Sharpe Eric Department of Physics 10
Shaver Linda Student Affairs AVP Administration 10
Shaver Bobby Fleet Services 15
Shaw Kristi Sponsored Programs 25
Shelor Sonya School of Visual Arts 10
Shelor Connie Dining Services Turner Place 15
Shepherd Pamela Southern Piedmont AREC 10
Shepherd Tracy Schiffert Health Center 20
Shimozono Mark Department of Mathematics 20
Shipbaugh Jonathan Facilities Department Power Plant Operations 10
Shryock Richard Department of Modern and Classical Languages and Literatures 30
Shumsky Marcia CAUS Architecture Support 20
Shumsky Neil Department of History 45
Shupe Sally Department of English 10
Simonetti John Department of Physics 30
Singal Vijay Department of Finance, Insurance and Business Law 25
Sinha Sunil Department of Civil and Environmental Engineering 10
Smiley Elizabeth Department of Civil and Environmental Engineering 20
Smith Dana Facilities Department Buildings and Grounds 10
Smith Randall Facilities Department Mechanical Utilities 10
Smith Douglas Office of University Development 10
Smith Deborah Services for Students with Disabilities 10
Smith Graham Parking Services 20
Smith Gloria Surplus Property 20
Smith Arnold Finance Applications 20
Smith Regina VCE City of Norfolk 25
Smith Donna Athletic Department 25
Smith David University Controller Operating 25
Smith Phyllis Schiffert Health Center 30
Smith Eric Department of Statistics 35
Snider Ashley University Controller Operating 10
Snider Jeffrey CAUS Architecture Support 30
Snuffer Benny Procurement Department 10
Sobrado Pablo Department of Biochemistry 10
Sochinski James School of Performing Arts 40
Spoon Phillip Office of the Dean - Engineering 10
St Germain Michael Conservation Management Institute 15
Stanford Brian Facilities Department Occupational Safety Program 15
Stanley Christy University Libraries 10
Stanley Frankie Facilities Department Buildings and Grounds 15
Stanton Emily Department of Marketing 10
Stephens Linda VCE Campbell County 20
Stevens Judith VCE Northwest District Office 20
Stiff Pamela VTTI Administrative 10
Stoll James Biocomplexity Institute Operations 10
Stoudt Debra OOD Operations 10
Sturges Robert Department of Industrial and Systems Engineering 20
Sturgis Ellie Cook Counseling Services Auxiliary 20
Sullivan Mary University Libraries 20
Sultan Cornel Department of Aerospace and Ocean Engineering 10
Sumner Mark CALS Information Technology 20
Sun Shu Ming Department of Mathematics 25
Suroski Pamela Research Vivariums 20
Sutphin H. Dean School of Education 15
Swannell Brunilda VTTI Data Reduction and Analysis Support 15
Taaffe Michael Department of Industrial and Systems Engineering 15
Taheri Saied Department of Mechanical Engineering 10
Tate Pamela Parking Services 15
Tawney Terry Veterinary Medicine Clinical Services 15
Taylor Stewart Facilities Department Buildings and Grounds 10
Taylor Robert Police Department 10
Teany Marie Facilities Department Custodial Services 30
Tecklu Haregowoin VCE Arlington County 10
Terrill Linda University Bursar Operating 15
Teulon Fabrice Department of Modern and Classical Languages and Literatures 25
Thabet Walid Department of Building Construction 20
Thacker Paige VCE Prince William County 15
Thomas Valerie Department of Forest Resources Environmental Conservation 10
Thomas Melisa Parking Services 10
Thompson Walter Southern Piedmont AREC 40
Tickle Doris Vet Med Research and Graduate Studies 20
Tideman Thorwald Department of Economics 45
Tlou Lehlaseli University Treasurer Administration 10
Toler Cindy The Inn at VT and Skelton Conference Center 10
Tomlin Timothy Department of Biomedical Engineering and Mechanics 25
Townley Barbara Undergraduate Advising 30
Tracy Benjamin Department of Crop and Soil Environmental Science 10
Trost Steven Department of Economics 10
Turner Diane Sponsored Programs 10
Turner Marjorie Office of University Development 15
Tyson John Department of Biological Sciences 40
Umbarger-Wells Sarah TRiO Programs 15
VanDyke Michelle Environmental Health and Safety 15
Vaughan Margaret Office of Education Research and Outreach 10
Vaughan Sturlen Office of University Relations 10
Vaughan Larry International Research Education and Development 20
Vaught Montez Large Animal Clinical Sciences 15
Vick Brian Department of Mechanical Engineering 35
Vickers, Jr. Roy Systems Engineering and Administration 40
Viers Robert Facilities Department Buildings and Grounds 10
Vincil Wanda Cook Counseling Services Auxiliary 20
Waddell Doris Office of Economic Development 15
Waggoner Charlotte Environmental Health and Safety 25
Waid Theresa Department of Fish and Wildlife Conservation 10
Waid John Police Department 10
Walden Deborah VCE Halifax County 20
Walker Latanya Alumni Relations 20
Wallace Christine Continuing and Professional Education Operating 10
Walls Brian Athletic Department 15
Wang Aihua Department of Biochemistry 10
Ward Dennie SECL Administration 10
Ward Daniel University Treasurer Administration 10
Ward Randolph School of Performing Arts 45
Ward, Jr. Lucien Enterprise Systems Management 40
Wasoski Vickie VCE Patrick County 15
Watford Bevlee Office of the Dean - Engineering 25
Weaver Nancy University Libraries 40
Weiner Frank School of Architecture and Design 30
Welfare Laura School of Education 10
Wertalik Thomas Department of Chemistry 15
Wesel Julie Hokie Passport Auxiliary 40
West Sherri Department of Animal and Poultry Sciences 10
White Steven Office of University Relations 10
White William Department of Dairy Science 25
Whitehurst Stephen Business and Management Systems 15
Whitlock Diane Telecommunications Auxiliary 30
Whittington Abby Department of Materials Science and Engineering 10
Widdowson Mark Department of Civil and Environmental Engineering 25
Wilcke Jeffrey Department of Biomedical Sciences and Pathobiology 35
Wilkes Lisa Interim Vice President for Human Resources 20
Wilkinson Carol Southern Piedmont AREC 30
Williams Christopher Department of Mechanical Engineering 10
Williams Sita University Libraries 10
Williams Pamela Office of University Registrar 30
Williams Dewey Telecommunications Auxiliary 30
Williams Helen VCE Amherst County 60
Wilson Edward Office of the Dean - Veterinary Medicine 10
Wilson Sherwood Vice President for Operations 15
Wimmer Janet Department of Apparel, Housing and Resource Management 30
Wines Timothy Police Department 10
Winkel Brenda Department of Biological Sciences 25
Winston Thalia (Kimberly) Vice President for Student Affairs Administration 10
Winston David Department of Dairy Science 30
Wisnioski Matthew Department of Science and Technology in Society 10
Wolfe Mary Leigh Department of Biological Systems Engineering 25
Wonderley John Systems Engineering and Administration 15
Woodyard Rebekah Office of the Dean - Veterinary Medicine 10
Worrell Ellen Facilities Department Engineering Operations 30
Wrenn Melissa Virginia Tech Electric Service 20
Wright LaWanda VCE King George County 10
Wright Daniel Telecommunications Auxiliary 15
Wright Freda University Controller Operating 20
Wright Krystal School of Public and International Affairs 30
Wyatt Chris Department of Electrical and Computer Engineering 15
Yang Zhaomin Department of Biological Sciences 15
Yopp Myrtle Telecommunications Auxiliary 30
Youmans Paul VTCRI Sontheimer Lab 10
Young Kendra VCE Henrico County 20
Yuan Lijuan Department of Biomedical Sciences and Pathobiology 10
Zapata Terry Department of Philosophy 20
Zhang Xunzhong Department of Crop and Soil Environmental Science 20
Zhao Bingyu Department of Horticulture 10
Zink-Sharp Audrey Department of Sustainable Biomaterials 25
Zmuda Ryan Equine Medical Ancillary 10

Service Recognition Program Photo Gallery